Çanakkale Askeri Hastane Önergesi

Halk arasında Çanakkale Deniz Hastanesi olarak da bilinen Çanakkale Asker Hastanesi, 1871 yılında kurulmuş, 1914-1916 tarihleri arasında (1.Dünya Harbi ve Çanakkale Savaşları yılları) Ağır Yaralı Hastanesine dönüştürülmüştür. 1919 yılında Jandarma Hastanesi olarak hizmete devam etmiş ve 1939 yılında 100 yataklı hastane yapılarak 1’inci ve 2’nci Kolorduya hizmet vermiştir. 1956 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlanmış, 1983 yılında stratejik açıdan denizden hasta ve yaralı tahliyesi yapılabilen şimdiki binasına taşınmış ve 100 yataklı Deniz Hastanesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir. 2005 yılından sonra kapısını sivil hastalara da açarak Çanakkale Asker Hastanesi adıyla Çanakkale’nin en önemli sağlık hizmeti veren hastanelerinden biri haline gelmiştir.  

            Bakanlar Kurulunca OHAL kapsamında yayımlanan ve askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na bağlanmasını da düzenleyen 669 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (31.07.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı) uyarınca Çanakkale Askeri Hastanesi, Çanakkale Devlet Hastanesi’nin Meriç Alemdar Ek Binası olarak hizmet vermeye devam edecek olmasına karşın; devrolunmasına müteakip ilk olarak Acil servis, Ameliyathane, ve Eczane bölümleri kapatılmış, Biyokimya ve Mikrobiyoloji Laboratuvarı da kapatılarak cihazları taşınmış, sadece kan alma kısmı bırakılmıştır. Personelin yaklaşık % 90 ‘ı (Hemşireler başta olmak üzere, sağlık teknisyeni astsubaylar, yardımcı sınıf sivil personel ile bazı branştaki uzman doktorlar ) Çanakkale Devlet Hastanesi’nde görevlendirilmiştir. Çocuk Hastalıkları Polikliniği ile Göz Polikliniği kapatılmıştır. Şu an çok az personeliyle Dahiliye, Göğüs Hast., KBB, Genel Cerrahi, Fizik Tedavi, Cildiye, Psikiyatri, Diş Polikliniği ile Radyoloji servisi olarak kısıtlı imkanlarla hizmet vermeye devam etmektedir. Ancak bu branşların da Çanakkale’nin Kepez beldesinde yeni yapılan Devlet Hastanesine taşınması öngörülmektedir. Kepez Beldesinde bulunan hastaneye taşınan cihazların gerekli koruma altına alınmadığı, hastaneyi bir iki defa su bastığı, şehir şebeke suyunun bir türlü bağlanamadığı ve su baskınlarında cihazların zarar gördüğü, bu konu hakkında herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir. Çanakkale Boğazına kıyısı bulunan ve Askeri birlik içerisinde konuşlanmış olan şu anki hastane binasının boşaltıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı’nca ne şekilde kullanılacağı merak konusudur.

 

            Stratejik açıdan da önemi büyük (savaş durumunda denizden hasta ve yaralı tahliyesi yapılabilen tek asker hastanesi) olan, geçmişi ise Türk harp tarihi açısından şan ve şerefle dolu Çanakkale Asker hastanesi; Çanakkale Garnizonunda bulunan Çanakkale Boğaz K.lığı, 116 Jandarma Er Eğitim Alayı, İl Jandarma Alayı, Ezine Er Eğitim Taburu, 18nci Mekanize Tugayı, Gökçeada ve Bozcaada’daki birlikler ile yaklaşık 7- 8 bin askere sağlık hizmeti veren büyük bir hastane iken şimdilerde içi boşaltılarak yok olmanın eşiğine gelmiştir. Bu bağlamda;

  • Çanakkale Asker Hastanesi binası Sağlık Bakanlığı’nca ne şekilde kullanılacaktır?
  • Su baskını sonrasında hasar gören bölümlerin tekrar kullanıma açılması ve kullanım dışı olan cihazlar için bir işlem yapılmış mıdır?
  • Dahiliye, Göğüs Hast., KBB, Genel Cerrahi, Fizik Tedavi, Cildiye, Psikiyatri, Diş Polikliniği ile Radyoloji servislerinin Kepez beldesinde yeni yapılan Devlet Hastanesine taşınacağı doğru mudur? Doğruysa neden bu şekilde bir karar alınarak hastane iyiden iyiye atıl bir duruma getirilmeye çalışılmaktadır?