Koronavirüs sürecinde izinleri kaldırılan sağlıkçılar dertli: Çocuğum var iznim yok!

SAHİM-SEN Başkanı Özlem Tekin Akarken, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık çalışanlarının senelik izinlerinin kullanımının iptal edilmesinin yanlış bir karar olduğunu söyledi. İzmir depremine dikkat çeken Akarken, “Küçük çocukları olan sağlık çalışanları, okulların deprem nedeniyle kapatılması nedeniyle çocuklarının bakımında çaresiz kalmışlardır” dedi

Sağlık Bakanlığı tarafından senelik izinlerin kullanımının ve emeklilik haklarının iptal edilmesini Damga'ya değerlendiren Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Tekin Akarken, İzmir depremi üzerinden örnekler verdi. Akarken, “Sağlık Bakanlığı çalışanlarının yakın zamanda yıllık izinleri istifa ve emeklilik hakları iptal edilmiştir. Hem pandami hem de deprem İzmir bölgesini etkilemiştir. Ağır engelli çocuğu hem de küçük çocukları olan sağlık çalışanları, okulların ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin deprem nedeniyle kapatılması ve yaşanan felaket sonrası bakıcılarından hizmet alamıyorlar. Bu nedenle çocuklarının bakımı konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Söz konusu çalışanlardan bazıları çocuklarını bırakacak bir yer bulamadıklarını ifade etmişlerdir” diye konuştu.

 

Mağduriyet giderilmeli

Sağlık Bakanlığı'nın izin iptalini kaldırması gerektiğinin altını çizen Akarken, “Bakıcı ve kreş imkanı olmayan ayrıca kör, sağır ve yürümek, hareket etmek için tekerlekli sandalye, ortez, protez ya da baston kullanan çalışanların, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek süre içinde idari izinli sayılmaları, ağır engelli çocuğu, eşi, anne ya da babası olan çalışanların tespit edilerek Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen süre içinde idari izinli sayılmaları ya da senelik izinlerin açılması yoluyla en azından mağduriyetlerin giderilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Sağlıkçılar hariç herkese var

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyi de anımsatan Akarken söz konusu genelde 10 yaş altında çocuğu bulunan kadın çalışanların evden çalışabileceği, 60 yaş ve üstü çalışanların çalışmayabileceği, hamile çalışanların dönüşümlü çalışabileceği gibi madderlerin olduğunu söyledi. Aynı maddelerin sağlık çalışanları için geçerli olmadığını aktaran Akarken, “Bu adaletsizliğe bir an önce son verilmesini, sağlık çalışanlarının da izne ihtiyacı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yetkililerden bu konuda somut adımlar atmalarını bekliyoruz” dedi.